Ekrem Çulfa Dr Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Terapistleri
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/psikolojikdanismanlar
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

Evlilik Terapistleri
Destek Hattı : +90 544 724 36 50

Tanışma ve Flört Dönemi
Tanışma ve Flört Dönemi Nedir? Kız ve Erkekler Bu Dönemde Nelere Dikkat Etmeliler.
Söz ve Nişanlılık Dönemi
Söz ve Nişanlılık Döneminde Eş Adaylarının Birbirini tanımaları için neler yapmalılar, Nelere Dikkat etmeliler.
Evlilik ve Ebeveynlik
Evliliğinizi daha sağlıklı yürümesi ve Daha iyi çocuklar yetiştirmek için yardımınıza hazırız.
Aldatma, Boşanma, Ayrılma
Aldatma ve Sonuç olarak Boşanma ve Ayrılma istenmeyen bir durumdur. Bu dönemi daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olalım.
AİLE EVLİLİK KOÇU TELEFONU 0505 767 5885
İstanbul, Besiktaş, Nişantaşı, Psikolog
Kadıköy ,Bakırköy, Fatih, Mecidiyekoy
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.600018.6745
Euro19.629819.7085
Saat
Takvim
Psikolog Buse Yeğin
buse.yeginn@gmail.com
Video Oyun Bağımlılığı
01/11/2018

Video Oyun Bağımlılığı

Video oyun bağımlılığı, oyuncu için gerçek dünyada önemli zararlara yol açan ciddi bir kontrol kaybı olarak da tanımlanabilir. “Gerçek dünya” aktivitelerine ve uğraşlarına enerji ayırmak yerine, bir video oyunu bağımlısı zamanının çoğunu oyun oynamak için harcar. Video oyunu bağımlılığı geliştirmiş olan bir kişi, arkadaşlık ve aile ilişkileri, okul başarısı, iş performansı ve kişilerarası ilişkiler gibi zaman harcamaları gerektiren tüm faaliyetler üzerinde oyun başarılarına öncelik verirler.

Video oyun bağımlılığı, deneyimleyen herkes üzerinde aynı etkiye sahip değildir. Genel olarak, sağlıksız video oyun alışkanlıkları ile ilgili problemler,  beş kategoriye göre sınıflandırılabilir:

·       Duygusal problemler: video oyunu bağımlılığı ile uğraşan insanlar, oyun oynamak için çok zaman harcadıkları için, depresyon, yalnızlık, sosyal kaygı, öfke ve utanç duyguları ya da utanç duyguları için daha büyük bir risk altında olabilirler.

·       Finansal problemler: bu genellikle çocuklar için bir sorun değildir, ancak yetişkinler ve ergenler kendilerini yeni bilgisayar ekipmanlarına, konsollara, abonelik ücretlerine ve tabii ki yeni video oyunlarına büyük miktarda para harcayabilirler.

·       Sağlık sorunları: video oyunlarına bağımlı olan kişiler genellikle yetersiz uyku alışkanlıkları geliştirirler, kişisel hijyeni göz ardı edebilir. Aşırı video oyunu çocukluk obezitesine bağlanmıştır.

·       Sosyal problemler: bağımlılık kötüleştikçe, video oyunu bağımlıları arkadaşlarıyla, aileleriyle ya da önemli diğer kişilere daha az zaman harcıyorlar. Başkalarıyla yüz yüze iletişim kuramadığı için yalnızlık, depresyon ve sosyal izolasyon yaşar.

·       Aile problemleri: kötü aile ilişkileri video oyun bağımlılığı olasılığını artırabilse de, video oyun bağımlılığı sıklıkla aile çatışmasına yol açar. Video oyunlarına bağımlı olan biri, aile üyelerini hayatına müdahale etmeye çalışmakla suçlayabilir, diğerleri oyun oynamayı sınırlandırmaya çalıştığında sözel veya fiziksel olarak saldırgan olabilir ve ne kadar oynadığını gizlemeye çalışabilir.

Video oyunu bağımlılığı konusunda uzman olan bir psikolog veya terapistle bire bir danışmanlık sağlanmalıdır. Çocuklar için aile terapisi video oyunu bağımlılığı için yararlı olabilir. Video oyun bağımlılığı diğer bağımlılıklar kadar tehlikeli olabilir ve bu şekilde tedavi edilmelidir. Bağımlılığın üstesinden gelmenin ilk adımı, var olduğunu fark edebilmektir. Siz veya tanıdığınız birisi yukarıda belirtilen herhangi bir belirti veya semptomları sergiliyorsa, lütfen video oyun bağımlılığını tedavi etmek için yardım almaktan çekinmeyin. Kurtarma yoluna başlamak için bugün bir uzmandan yardım isteyin.

 

                                     PSİKOLOG BUSE YEĞİN234 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YEME BOZUKLUĞU NEDİR? - 23/12/2018
YEME BOZUKLUĞU NEDİR? Yeme bozuklukları, insanların yeme davranışlarında ve buna bağlı düşünce ve duygularında ciddi rahatsızlıklar yaşadıkları hastalıklardır.
DİSLEKSİ NEDİR? - 09/12/2018
DİSLEKSİ NEDİR? Disleksi okuma, yazma ve dil becerilerinde ile ilgili problemlere neden olabilecek yaygın bir öğrenme zorluğudur.
OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK NEDİR? - 24/11/2018
OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK NEDİR? Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), her yaştan ve sosyal durumdaki insanları etkileyen ve bir kişinin takıntı ve zorlama döngüsüne yakalandığı zaman ortaya çıkan bir zihinsel sağlık bozukluğudur.
BİPOLAR BOZUKLUK – MANİK DEPRESİF HASTALIK - 17/11/2018
BİPOLAR BOZUKLUK – MANİK DEPRESİF HASTALIK Manik-depresif hastalık olarak da bilinen bipolar bozukluk, ruh hali, enerji, aktivite düzeyleri ve günlük görevleri yerine getirme becerilerinde olağandışı değişimlere neden olan...
GELİN-KAYINVALİDE ÇATIŞMASI - 10/11/2018
GELİN-KAYINVALİDE ÇATIŞMASI Kayınvalideniz sizi sürekli olarak fiziksel veya duygusal olarak incitirse, gerçekten zarar görebilir ve / veya evliliğinize kalıcı olarak zarar verebilir.
DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU - 03/11/2018
DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirtileri erken yaşta fark edilmeye meyillidir.
Sosyal Medyaya Bağımlılık? - 01/11/2018
Sosyal Medyaya Bağımlılık? Sosyal medyaya bağımlı mısınız? Kendinize şu altı basit soruyu sorun:
ÇİFTLER ARASINDA TEN UYUMU - 01/11/2018
ÇİFTLER ARASINDA TEN UYUMU Ten uyumu hem ruhsal, hem fiziksel, hem de cinsel çekimi kapsar ve aşk, tutku ve sevgi ile desteklenir.