Ekrem Çulfa Dr Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Terapistleri
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/psikolojikdanismanlar
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

Evlilik Terapistleri
Destek Hattı : +90 544 724 36 50

Tanışma ve Flört Dönemi
Tanışma ve Flört Dönemi Nedir? Kız ve Erkekler Bu Dönemde Nelere Dikkat Etmeliler.
Söz ve Nişanlılık Dönemi
Söz ve Nişanlılık Döneminde Eş Adaylarının Birbirini tanımaları için neler yapmalılar, Nelere Dikkat etmeliler.
Evlilik ve Ebeveynlik
Evliliğinizi daha sağlıklı yürümesi ve Daha iyi çocuklar yetiştirmek için yardımınıza hazırız.
Aldatma, Boşanma, Ayrılma
Aldatma ve Sonuç olarak Boşanma ve Ayrılma istenmeyen bir durumdur. Bu dönemi daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olalım.
AİLE EVLİLİK KOÇU TELEFONU 0505 767 5885
İstanbul, Besiktaş, Nişantaşı, Psikolog
Kadıköy ,Bakırköy, Fatih, Mecidiyekoy
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.600018.6745
Euro19.629819.7085
Saat
Takvim
dilek 05393271908
dtangulu@gmail.com
EŞLERİN İLETİŞİMİ İLE İLGİLİ OLARAK
07/01/2020

                  Boşanmalar, evliliğin ilk iki üç yılında dahaçok gerçekleşmektedir. Bunun nedeni ise eşlerin birlikte yaşamaya başlarkenuyum için zorlanmalarıdır. Kişi eşinde hayal ve beklentisini bulmayaçalışmaktadır. Oysaki o da kendisiyle ilgili beklentiler içindedir. Ayrıca aşıkoldukları zaman içinde, daha çok benzer hayaller ve beklentiler içindeolmuşlardır. Aşkın gözleri kör ettiğini düşünecek olursak evlilikten sonrayavaş yavaş bu körlük düzelmeye başlayacak, eşler arası konuşma şekli deaşıklar arası konuşma şeklinden farklı gelişebilecektir. Eşler birbirininfarklılığını görecek ve farklı dillerden konuşmaya başlayacaklardır…

                   Kişisel farklılıkların evliliği bitirmenedeni olduğu düşünülebilir,  ancakaslında farklılıkların olması kaçınılmazdır ve bu farklılıklar evliliğe renk dekatabilir...

                  Büyük çoğunlukla evli olduğusürece eşler birbiriyle çok yakın denebilecek beklenti ve isteklere sahiptirlerhatta belki de aynıdır bu beklenti ve istekler. Ancak aralarındakiiletişimsizlik ve kendini doğru şekilde ifade edememek yüzünden anlaşamıyorolabilirler.

                  İletişim; karşılıklı bilgi veduyguların aktarılması ve paylaşılması ile mümkün olur. Bu paylaşım ile evliçiftler, birlikteliklerini anlamlandıracak ve değer katacaklardırlar.

                  Eşler arasındakiiletişimsizliğin çeşitli nedenleri vardır. Çiftler bazen konuşmanın çözümgetirmediğini de düşünebilirler. O zaman konuşmak anlamsızmış ya da gereksizmişgibi gelebilir. Bununla birlikte konuşmak ille de çözüm getirecek diye bir şeyyoktur. Çözüm aslında birbirini anlayabilmektedir.

                   Çiftler yeterince dinleme veetkili iletişim kurma becerisini gösteremeyince yapılan önemli bir hata da karşısındakininsöylemediği şeyleri tahmin yaparak doldurmak, kendince yorumlar yapmaktır.

                  Evli çiftler doğru anlaşılabilmekve doğru anlayabilmek için uygun ve doğru şekilde dinleyebilmeli,  duygularını düşüncelerini rahat, samimi veetkili iletişim diliyle anlatabilme becerisini gösterebilmelidirler. Öncelikleyapılması gereken ise sürekli tekrarlanan iletişim hatalarının farkınavarılması ve düzeltilebilmesidir. Kendi düşünce ve duygularının doğruluğunudayatmak yerine yapıcı ve sevecen bir yaklaşım sergilemek, yalın, net veanlaşılabilir ifade kullanmaları gereklidir.

                     Aile-Evlilik -Çift Danışmanı      Dilek TANGÜLÜ DİNÇER                                      

                     İrtibat Telefonu: 0536 37918 48

                 

        241 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EVLİLİK VE AİLE TERAPİSİ NEDİR ? - 07/01/2020
Evliliklerinde sorunlar yaşayan çiftlere; uzman kişiler tarafından uygulanan, ilişkilerini olumlu yönde geliştirip desteklemeye yönelik müdahalelerdir. Eşlerin birlikte terapiye gitmeleri daha etkili olmakla birlikte tek eşin başvurusuyla da
AŞK MI DEĞİL Mİ? - 07/01/2020
İnsanın ve insanlığın varoluşundan beri en eski kavramdır belki de aşk. Yaşanmış veya kurgusal aşk hikayeleri anlatılıp durulur bunca zaman.. Peki gerçekten aşk böylesine kaçınılmaz bir duygu mudur ?
EŞİMİ NASIL DEĞİŞTİRSEM? - 07/01/2020
İlişkilerde yaşanan önemli sorunlardan biri de sevgili ya da eşi değiştirme mücadelesidir. Bir taraf karşısındakinin beğenmediği yönlerini kabullenemiyor sorumsuzluğunu, ilgisizliğini bitirmesini, düzeltmesini bekliyorken öteki taraf da ben