Ekrem Çulfa Dr Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Terapistleri
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/psikolojikdanismanlar
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

Evlilik Terapistleri
Destek Hattı : +90 544 724 36 50

Tanışma ve Flört Dönemi
Tanışma ve Flört Dönemi Nedir? Kız ve Erkekler Bu Dönemde Nelere Dikkat Etmeliler.
Söz ve Nişanlılık Dönemi
Söz ve Nişanlılık Döneminde Eş Adaylarının Birbirini tanımaları için neler yapmalılar, Nelere Dikkat etmeliler.
Evlilik ve Ebeveynlik
Evliliğinizi daha sağlıklı yürümesi ve Daha iyi çocuklar yetiştirmek için yardımınıza hazırız.
Aldatma, Boşanma, Ayrılma
Aldatma ve Sonuç olarak Boşanma ve Ayrılma istenmeyen bir durumdur. Bu dönemi daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olalım.
AİLE EVLİLİK KOÇU TELEFONU 0505 767 5885
İstanbul, Besiktaş, Nişantaşı, Psikolog
Kadıköy ,Bakırköy, Fatih, Mecidiyekoy
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.208832.3378
Euro34.786334.9257
Saat
Takvim

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma Sebepleri Nelerdir?
En Sık Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Günümüzde boşanan çift sayısı, evlenen çift sayısıyla neredeyse aynıdır. Boşanma olayı bu kadar çokken, boşanmaya yol açan davranışları ve eşlerin en sık yaşadığı sorunları bilmekte fayda var.
 

Evlilik saygı ve sevgi bütünlüğü ile oluşan, sonsuza kadar hayatlarını ortak etmek isteyen insanların oluşturduğu toplumun en küçük kurumudur. Fakat değişen hayat şartları, insanların hayatında kendilerinden veya dışarıdan gelen stresler bu evliliklere yansımakta ve neticede boşanmalar gerçekleşmektedir. Özellikle son yıllarda Türkiye’de boşanma çok fazla görülmektedir. 2013 yılında yapılan bir istatistiğe göre evlenen çift sayısı bir önceki yıla göre % 0,6 azalırken, boşanan çift sayısının % 1,6 arttığı görülüyor. Bu da bize boşanmaların ciddi bir toplumsal sorun olduğunu göstermektedir. Birbirlerine büyük bir aşkla bağlı olan çiftler, bir süre sonra anlaşamayarak bin bir türlü hayaller kurarak başladıkları evlilik hayatlarına bazen isteyerek bazen de mecbur kalarak son vermektedirler.

Evli çiftler birçok sorun yüzünden boşanmaktadır. Beklentiler ve evlenmeden önceki yaşayış tarzları boşanmalar üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Evlilik ile bireylerin sorumluluklarının artması bireyler üzerinde oluşan baskı ile gerilimi arttırmakta, bu da eşler arasında tartışmalara yol açmaktadır.

Boşanma olayları sonrasında toplum içerisinde farklı bakış açıları gözlemlenmektedir. Bazı kesimler boşanma olayını gayet normal karşılanırken, bazı kesimlerde ise hoş karşılanmamaktadır. Burada daha çok kültür etkilidir. Bu durum ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği gibi Türkiye içinde bile farklı savunmalar, görüşler bulunmaktadır.

En Sık Yaşanan Boşanma Sorunları Nelerdir?

Aldatma, birçok evliliğin bitmesinde en sık rastladığımız boşanma sebepleri arasında geliyor. Eşlerden birinin ya da ikisinin evliliklerine olan sadakatsizlikleri durumunda birliktelikler boşanma kararıyla sona ermektedir.

Kıskançlık insanlık tarihinde hiçbir zaman baş edemeyeceğimiz, toplum, eğitim, kültür farkı gözetmeksizin her insanın doğasında olan bir duygudur. Bu duygu kontrol edilebilir olduğu sürece ilişkiye keyif katar, fakat hastalık derecesinde kıskançlık hem kişinin kendini, hem eşini, hem de evliliğini yıpratmasına yeter de artar bile.

Kayınvalide – kayınpeder sorunları da boşanmalar üzerinde oldukça etkilidir. Evlilikte ne olursa olsun, eşler birbirini savunmalılardır. Anne ve babaların yeni evli çiftler üzerinde söz hakkı sahibi olmak istemeleri, hayatlarına müdahale etmeye çalışmaları bu evliliklere zarar vermektedir. Bu durum genelde erkeğin ailesinde daha çok görülmektedir.


Aile sırlarını yayma konusu da boşanma sebepleri arasındadır. Aile arasında yaşanan sorunların, herhangi bir neden ile dışarıya yansıtılması ile sorunlar başlamakta ve bu durum çiftler arasındaki güven duygusunu tamamen bitirmektedir.


Evlilik kararı alan çiftler birbirlerine karşı dürüst ve şeffaf olmalıdırlar. Bu çok önemli bir konudur. Birbirlerine karşı dürüst davranmayan çiftlerin, evlendikten sonra söyledikleri yalanların ortaya çıkması ile birlikte aile bütünlükleri sarsılmakta ve boşanmaya kadar ilerlemektedir.


Eşlerin arasında olan aşırı baskı ile evlilikler sürdürülememektedir. Evlilik saygı çerçevesinde yürütülebilir. Bu sınırları aşan ve karşı tarafın özgürlüğünü kısıtlayacak kadar baskı yapan taraf, evliliklerini çok ciddi bir uçuruma sürüklediğinin farkında olmalıdır.


Şiddet; Maalesef ki Türkiye’de de çok sık karşılaşılan, kadına uygulanan şiddet başlıca boşanma sebeplerindendir. Kadının güçsüzlüğünü fırsat bilen erkekler, güçlerini kadın üzerinde gösterebilecekleri düşüncesi ile kadına şiddet göstermekte ve evliliğin bitmesine neden olmaktadırlar.


Hakaret ve aşağılayıcılık; Eşler arasında saygı eksikliğinden kaynaklanan hakaret ve aşağılayıcı konuşma durumları da evlilik devamlılığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Özellikle başka birinin yanında yapılan hakaretler ve aşağılayıcı konuşmalar evliliğin bitmesine sebep olmaktadır.


Cinsel sorunlar da hafife alınmayacak kadar önemli boşanma sebepleri arasında gelmektedir. Çiftler arasındaki cinsel uyumsuzluk, tedavi edilebilir olduğu halde tedavi ettirilmek istenmeyen cinsel hastalıklar bir evliliğin bitmesine yetiyor. Ne yazık ki son yıllarda aile içi şiddetin yanında cinsel şiddet de yerini almaya başladı.


Sosyal Medya Bağımlılığı; son yıllarda en sık rastlanan sebeplerden biri de sosyal medya bağımlılığı. Taraflardan birinin veya ikisinin sosyal ağlarda sürekli vakit geçirmesi, internetten edindiği sanal dostluklar çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına yol açmaktadır.


Online Destek Hattı : +90 544 724 36 50