Ekrem Çulfa Dr Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Terapistleri
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/psikolojikdanismanlar
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

Evlilik Terapistleri
Destek Hattı : +90 544 724 36 50

Tanışma ve Flört Dönemi
Tanışma ve Flört Dönemi Nedir? Kız ve Erkekler Bu Dönemde Nelere Dikkat Etmeliler.
Söz ve Nişanlılık Dönemi
Söz ve Nişanlılık Döneminde Eş Adaylarının Birbirini tanımaları için neler yapmalılar, Nelere Dikkat etmeliler.
Evlilik ve Ebeveynlik
Evliliğinizi daha sağlıklı yürümesi ve Daha iyi çocuklar yetiştirmek için yardımınıza hazırız.
Aldatma, Boşanma, Ayrılma
Aldatma ve Sonuç olarak Boşanma ve Ayrılma istenmeyen bir durumdur. Bu dönemi daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olalım.
AİLE EVLİLİK KOÇU TELEFONU 0505 767 5885
İstanbul, Besiktaş, Nişantaşı, Psikolog
Kadıköy ,Bakırköy, Fatih, Mecidiyekoy
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.600018.6745
Euro19.629819.7085
Saat
Takvim
dilek 05393271908
dtangulu@gmail.com
EVLİLİK VE AİLE TERAPİSİ NEDİR ?
07/01/2020

Evliliklerindesorunlar yaşayan çiftlere; uzman kişiler tarafından uygulanan, ilişkileriniolumlu yönde geliştirip desteklemeye yönelik müdahalelerdir. Eşlerin birlikteterapiye gitmeleri daha etkili olmakla birlikte tek eşin başvurusuyla dagerçekleşebilir.

            Eşler evlilik terapisine neden gitmeli ?

        Evlilikilişkilerindeki sorunlar yüzünden kendilerini çaresiz ve çözümsüzhissediyorlarsa, eşleriyle aralarında büyüyen bir öfke kızgınlık ve kırgınlıkvarsa, kavgalar ve itişip kakışmalar fiziki şiddetle sonuçlanıyorsa ya da eşlerarasında iletişim hiç yoksa evlilik terapisine gitmelidirler.

        Eşler arasında olumlu ve güzelolaylardan çok olumsuz ve kötü etkiler uyandıracak olaylar yaşanıyorsa;  alkol, kumar bağımlılığı varsa, aralarındaşiddet varsa evlilik terapisine gitmeleri gereklidir.  Ayrıca cinsel ilişkide çözülemeyen sorunlarvarsa, aldatmalar oluyorsa, dolayısıyla boşanma artık düşünülmeye başlanmışsa evlilikterapisine gidilmeli ve çok geç olmadan uzman yardımı alınmalıdır.

        Evlilik uzun yıllarca sağlıklı birşekilde sürüyorsa;  çiftler her evlilikteyaşanabilecek çatışmaları, anlaşmazlık ve kırgınlıkları fazla uzatmadanbaşarıyla çözebilme becerisine sahiptirler. Birbirlerine olumlu ve hoşa gidecekşekilde davranırlar. Karşılıklı olarak  hataları, kusurları affedip hoş  görebilirler. Evliliğin sorumlulukgerektirdiğinin farkındadırlar. Birlikte geçirdikleri zaman içindebirbirlerinin hayal ve çabalarını da desteklerler. Aralarında birbirlerinekarşı bağlılık vardır. Karşılıklı olarak, birbirlerinin aileleriyle de iyiilişkiler geliştirme çabası gösterirler.

        En başarılı mutlu ailelerde bile, bazentartışma ve gerginlikler yaşanabilir. Evliliklerde çatışma, tartışma ve buyaşananlara çözümler bulma stresi yaşanabilir ve bu tekrarlanabilir de.

      Evliliğin yolunda gitmesini sağlayan aslındaevlilikte hiç sorun yaşamıyor olmak değil, ailelerin yaşadıkları sorunlaraçözümler bulma beceri ve gayretleridir. Bunu yapamazlarsa eğer, sorunlarkatlanarak büyür. Fiziksel  ve ruhsalsorunlara yol açabilir. Bununla birlikte, çocuklarda ve ergenlerde davranışproblemleri ortaya çıkabilir. Evlilikten gerekli doyum sağlanmaması ilebağlılık ve güven de azalır.

     Oysa ki, ailelerin sorunlarını çözerekyaşamdan ve ailece birbirlerinden aldıkları doyum ve mutluluğu artırabilmeleri mümkündür. Sevgi saygı vedayanışma içinde yaşamlarını devam ettirmeleri mümkündür.

        Unutmamalıdır ki önemli olan ailece yaşanılanmutluluğun miktarı değil, aile üyelerinin ailenin mutluluğuiçin gösterdikleri çaba ve özendir.

 

 Aile- Evlilik-Çift Danışmanı             Dilek TANGÜLÜ DİNÇER

 İrtibat Telefonu: 0536 379 18 48

                                                                                          

 230 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EŞLERİN İLETİŞİMİ İLE İLGİLİ OLARAK - 07/01/2020
Boşanmalar, evliliğin ilk iki üç yılında daha çok gerçekleşmektedir. Bunun nedeni ise eşlerin birlikte yaşamaya başlarken uyum için zorlanmalarıdır. Kişi eşinde hayal ve beklentisini bulmaya çalışmaktadır. Oysaki o da kendisiyle ilg
AŞK MI DEĞİL Mİ? - 07/01/2020
İnsanın ve insanlığın varoluşundan beri en eski kavramdır belki de aşk. Yaşanmış veya kurgusal aşk hikayeleri anlatılıp durulur bunca zaman.. Peki gerçekten aşk böylesine kaçınılmaz bir duygu mudur ?
EŞİMİ NASIL DEĞİŞTİRSEM? - 07/01/2020
İlişkilerde yaşanan önemli sorunlardan biri de sevgili ya da eşi değiştirme mücadelesidir. Bir taraf karşısındakinin beğenmediği yönlerini kabullenemiyor sorumsuzluğunu, ilgisizliğini bitirmesini, düzeltmesini bekliyorken öteki taraf da ben