Ekrem Çulfa Dr Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Terapistleri
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/psikolojikdanismanlar
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

Evlilik Terapistleri
Destek Hattı : +90 544 724 36 50

Tanışma ve Flört Dönemi
Tanışma ve Flört Dönemi Nedir? Kız ve Erkekler Bu Dönemde Nelere Dikkat Etmeliler.
Söz ve Nişanlılık Dönemi
Söz ve Nişanlılık Döneminde Eş Adaylarının Birbirini tanımaları için neler yapmalılar, Nelere Dikkat etmeliler.
Evlilik ve Ebeveynlik
Evliliğinizi daha sağlıklı yürümesi ve Daha iyi çocuklar yetiştirmek için yardımınıza hazırız.
Aldatma, Boşanma, Ayrılma
Aldatma ve Sonuç olarak Boşanma ve Ayrılma istenmeyen bir durumdur. Bu dönemi daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olalım.
AİLE EVLİLİK KOÇU TELEFONU 0505 767 5885
İstanbul, Besiktaş, Nişantaşı, Psikolog
Kadıköy ,Bakırköy, Fatih, Mecidiyekoy
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.119632.2483
Euro34.816934.9564
Saat
Takvim
dilek 05393271908
dtangulu@gmail.com
AŞK MI DEĞİL Mİ?
07/01/2020

        İnsanın ve insanlığın varoluşundan berien eski kavramdır belki de aşk. Yaşanmış veya kurgusal  aşk hikayeleri anlatılıp durulur buncazaman.. Peki gerçekten aşk böylesine kaçınılmaz bir duygu mudur ?

      Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda;cinsiyet, yaş, dini inanç, etnik grup farklı olsa da aşık olan kişilereyöneltilen sorularda benzer cevaplar alınmıştır.

     O zaman da şu soru sorulabilir:  Aşk herkeste nasıl bu kadar benzeryaşanabiliyor ? Nedir onu böyle kaçınılmaz yapan ?

      Duyguyla mantığın çatışması olduğusöylenirse de; en mantıklı insanların bile aşık olma arzusunda olduğu gerçeğinideğiştirmez bu.

      Aşkı tanımlarken mutluluk - acı, gerçek -düş, umut-umutsuzluk, güç- güçsüzlük şeklinde birbiriyle karşıt duyguhallerinin beraberce yaşandığı görülür. Karşılıklı ya da karşılıksızyaşanabilir. Bazen mutlu, olumlu bir yaşam sağlarken bazen yaşamı acıyaçevirebilir.

     Yaşanan ne olursa olsun aslında her aşkkişiseldir ve kişinin kendi tecrübelerini oluşturur.

       Kişiler; neşe, hüzün, korku, kaygı gibiduygusal bakımdan yoğunluk yaşadıkları dönemlerde aşka daha kolaykapılabiliyorlar. Bazen de bu duygularla aşık olunan kişilerden çok aşkınkendisine de aşık olunabiliyor.

        Zaman zaman zıt kutupların birbiriniçektiği görüşünü destekler nitelikte aşklar yaşansa da daha çok ortak anlayış,ortak değer yargıları ve dünya görüşüne sahip olan kişilere daha çok aşıkolunuyor.

        Yaşadığımız dönemde çok farklı inanç vekültürlere sahip kişiler de birbirlerine tutulup aşık olabiliyor. Bu da aşkınhesapsız, kitapsız, belli bir aritmetik gözetmeksizin yaşanabilmesinden vegüçlüklerin üstesinde gelebilme gücüne güvenilmesinden olabilir.

        Bütün bunlarla birlikte bu güzel veözel duyguyu yaşarken; aşkın kolay ve hızlıca tüketilmesinden de çekinmekgerekiyor. Zira aşk eskisine göre çok daha hızlı bir şekilde tüketilebiliyor.Bu da onun evrensel ve zamanlar üstü olan büyüsünü bozabiliyor.

Aile- Evlilik-Çift Danışmanı DilekTANGÜLÜ DİNÇER

İrtibat Telefonu: 0536379 18 48                       

 875 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EŞLERİN İLETİŞİMİ İLE İLGİLİ OLARAK - 07/01/2020
Boşanmalar, evliliğin ilk iki üç yılında daha çok gerçekleşmektedir. Bunun nedeni ise eşlerin birlikte yaşamaya başlarken uyum için zorlanmalarıdır. Kişi eşinde hayal ve beklentisini bulmaya çalışmaktadır. Oysaki o da kendisiyle ilg
EVLİLİK VE AİLE TERAPİSİ NEDİR ? - 07/01/2020
Evliliklerinde sorunlar yaşayan çiftlere; uzman kişiler tarafından uygulanan, ilişkilerini olumlu yönde geliştirip desteklemeye yönelik müdahalelerdir. Eşlerin birlikte terapiye gitmeleri daha etkili olmakla birlikte tek eşin başvurusuyla da
EŞİMİ NASIL DEĞİŞTİRSEM? - 07/01/2020
İlişkilerde yaşanan önemli sorunlardan biri de sevgili ya da eşi değiştirme mücadelesidir. Bir taraf karşısındakinin beğenmediği yönlerini kabullenemiyor sorumsuzluğunu, ilgisizliğini bitirmesini, düzeltmesini bekliyorken öteki taraf da ben