Ekrem Çulfa Dr Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Terapistleri
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/psikolojikdanismanlar
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

Evlilik Terapistleri
Destek Hattı : +90 544 724 36 50

Tanışma ve Flört Dönemi
Tanışma ve Flört Dönemi Nedir? Kız ve Erkekler Bu Dönemde Nelere Dikkat Etmeliler.
Söz ve Nişanlılık Dönemi
Söz ve Nişanlılık Döneminde Eş Adaylarının Birbirini tanımaları için neler yapmalılar, Nelere Dikkat etmeliler.
Evlilik ve Ebeveynlik
Evliliğinizi daha sağlıklı yürümesi ve Daha iyi çocuklar yetiştirmek için yardımınıza hazırız.
Aldatma, Boşanma, Ayrılma
Aldatma ve Sonuç olarak Boşanma ve Ayrılma istenmeyen bir durumdur. Bu dönemi daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olalım.
AİLE EVLİLİK KOÇU TELEFONU 0505 767 5885
İstanbul, Besiktaş, Nişantaşı, Psikolog
Kadıköy ,Bakırköy, Fatih, Mecidiyekoy
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Takvim
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA
busra.kara@icloud.com
TERKEDİLME KORKUSU
12/01/2023

 

“Sevdiğim insanların sonunda beni terk edeceğine ya da öleceğine dair çok fazla endişe duyuyorum.”  

 

İnsanların sizi terk edeceği endişesiyle bazen insanlardan uzak duruyor musunuz? Yeni bir ilişkiye başlama ihtimali olduğunda nasıl olsa bu da beni terk edecek diye düşünüp hiç başlamamayı tercih ediyor musunuz ya da tam tersi çok fazla ısrarcı oluyor musunuz? 
 
Eğer genellikle bu şekilde düşünüyor ya da hissediyorsanız sizde de terk edilme korkusu olabilir. Sizin bir terk edilme korkunuz varsa karşı tarafın davranışlarınıda bu perspektiften izleyeceksiniz ve onların yaptıkları her şeyi buna göre değerlendireceksiniz. Aslında karşı tarafın böyle bir niyeti olmasa bile en ufak bir şüpheniz de, beni terk edecek veya benden uzaklaşıyor diye yorumlayabilirsiniz. 
 
Terk edilme korkusuna nasıl sahip olunuyor? 
Yaşamın ilk yıllarında eğer çocuk bedenen orada ama ruhen orada olmayan bir ebeveyne sahipse, terk edilmiş hissedebilir ve bu korkuyu geliştirebilir. Bu korku yetişkinlikte de karşısına çıkabilir. 
 
Bu korkuyu geliştirmek için illaki ilgisiz bir anneye, babaya ya da bir bakım verene sahip olmak şart değildir. Bazen de tam tersi ebeveynler bu korkuya yol açar. Aşırı koruyucu ve kollayıcı anneler ve babalar buna daha çok sebep olur. Çocuğunun her ihtiyacını onun yerine halleden, çocuğun hiçbir şekilde zorluk yaşamasına izin vermeyen, çocuklarını aşırı derecede koruyan anneler ve babalar, bir süre sonra çocukların da kendi işlerini yapabilecek kadar yetenekli olmadıklarına, kendi işlerini halledebilecek kadar yani bu hayatta tek başına var olabilecek kadar güçlü olmadıklarına dair bir inanç yerleşmesine sebep olurlar. Bazen de çocuğun ebeveynlerinin tutarsız yaklaşımı buna sebebiyet verebilir. 
Terk edilme korkusu çok aşırı olan kişiler, en basit ayrılıklara dahi terk edilmiş küçük bir çocuğun duygularıyla tepki gösterebilirler. 
 
Bu korkuya sahip çoğu kişi aslında ortada gerçek bir terk edilme tehdidi olmamasına rağmen ben her türlü ayrılık sinyalini bir terk edilme işareti olarak görebilir ve aşırı tepkiler verebilir. Örneğin; “Mesajıma neden cevap yazmadı?”, “Bu kadar saattir neden aramadı?”, “Kesin benden uzaklaşıyor, kesin beni terk ediyor.” 
 
Bu korkuya sahip biriyseniz; sizi terk etme olasılığı güçlü, sorunlu ilişkilere doğru çekilirsiniz. Bu tarz ilişkiler size çok cazip gelir. Örneğin; karşı taraf sık sık iş saatlerine çıkan ya da işkolik olan biri olabilir. Bu yüzden de size çok vakit ayıramayacak ve sağlıklı bir ilişki yaşayamayacağınız türden bir kişi olabilir. 
 
Bu korku ile baş etmek için profesyonel destek almak şarttır. 

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA ACAR 

 164 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BOŞANMA SÜRECİ - 14/05/2024
Boşanma, evlilik birliğinin resmi olarak sonlandırıldığı bir hukuki süreçtir. Boşanma süreci genellikle üç aşamadan oluşur: Boşanma öncesi, boşanma sırası ve boşanma sonrası.
DEPRESİF GENÇLER VE DEPRESİF EBEVEYNLER - 01/02/2024
Depresif gençler ve depresif ebeveynler, günümüzde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Depresyon, hem gençlerin hem de ebeveynlerin yaşam kalitesini, sağlığını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilen ciddi bir ruh sağlığı bozukluğudur.
“ÇOCUĞUMUZDAN BOŞANIYORUZ” - 23/03/2023
Anne babası çatışma halinde olan çocukların, anne babalarından anlayış ve sabır gibi beklentileri olur.
ÇOCUK İLE YETİŞKİN - 21/12/2022
Çocuk ile yetişkinin arasındaki sorunların pek çoğu, çocukların olgunlaşmaları için onların zamana ihtiyaçları olduğunu dikkate almamaktan kaynaklanır.
MADDE BAĞIMLILIĞI - 27/09/2022
Madde bağımlılığının sebebi denildiğinde, bir tek nedenden bahsetmek mümkün değildir. Birden fazla sebep bir arada olabilmektedir.
KEKEMELİK - 24/08/2022
Kekemelik, konuşmanın akıcılığındaki bozukluklar ile karakterize bir konuşma bozukluğudur.
İLİŞKİLERDE KURTARICI ROLE SAHİP OLMAK - 30/05/2022
Kurtarıcı olmak senin kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen karşıdakinin herşeyiyle ilgili kendini sorumlu hissetmen yada onun sana bunu yüklemesidir.
GASLIGHTING (PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON) NEDİR? - 24/05/2022
Gaslighting, bir psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemidir. Bireyi kendi hafıza, algı ve akıl sağlığını sorgulayıp irdelemeye iten bir çeşit kötü yönlendirmedir.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
 Devamı