Ekrem Çulfa Dr Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Terapistleri
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/psikolojikdanismanlar
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

Evlilik Terapistleri
Destek Hattı : +90 544 724 36 50

Tanışma ve Flört Dönemi
Tanışma ve Flört Dönemi Nedir? Kız ve Erkekler Bu Dönemde Nelere Dikkat Etmeliler.
Söz ve Nişanlılık Dönemi
Söz ve Nişanlılık Döneminde Eş Adaylarının Birbirini tanımaları için neler yapmalılar, Nelere Dikkat etmeliler.
Evlilik ve Ebeveynlik
Evliliğinizi daha sağlıklı yürümesi ve Daha iyi çocuklar yetiştirmek için yardımınıza hazırız.
Aldatma, Boşanma, Ayrılma
Aldatma ve Sonuç olarak Boşanma ve Ayrılma istenmeyen bir durumdur. Bu dönemi daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olalım.
AİLE EVLİLİK KOÇU TELEFONU 0505 767 5885
İstanbul, Besiktaş, Nişantaşı, Psikolog
Kadıköy ,Bakırköy, Fatih, Mecidiyekoy
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.600018.6745
Euro19.629819.7085
Saat
Takvim
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA
busra.kara@icloud.com
MADDE BAĞIMLILIĞI
27/09/2022

 

Son yıllarda zararlı maddeler ile tanışma ilköğretim çağına kadar inmiştir. Gençler madde kullanma açısından gruplandırıldığında; hiç madde kullanmamışlar, iki ya da daha fazla denemiş olanlar ve sürekli kullanıcılar olarak ortaya çıkmaktadır. Madde bağımlılığı ile mücadelede risk etmenleri, madde bağımlılığı açısından büyük önem taşımaktadır. Çocukluk döneminden gençliğe, gençlik döneminden yetişkinliğe geçişte sosyal, ruhsal ve bedensel değişimin doyurucu ve dengeli olarak yaşanılmaması gelişimsel nitelikteki etkenleri; kişilerin sağlıkla ilgili bilgi ve tutumları ile ruhsal yapıları kişisel nitelikteki etkenleri; arkadaşların, anne ve babanın ya da ailedeki diğer bireylerin uyuşturucu madde kullanması, medya ile toplumun genel algısında madde kullanımı, haz, başarı, cinsel yönden çekicilik, popüler olma gibi nedenler de sosyal nitelikteki etkenleri oluşturmaktadır.  Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden en çok esrar, eroin, kokain, ecstasy, captagon maddelerinin kullanımı ve bağımlılığı görülmektedir. Uyuşturucu maddelerin kullanımı bağımlılığa neden olmakta, fiziki ve psikolojik etkilerinin yanında sonu ölümle biten tablolara yol açmaktadır. Madde kullanımı esnasında doz aşımı, çoklu madde kullanımı ve benzeri sebeplerle doğrudan madde bağlantılı ölümler gerçekleşmektedir. 

 

Madde bağımlılığının sebebi denildiğinde, bir tek nedenden bahsetmek mümkün değildir. Birden fazla sebep bir arada olabilmektedir. Aşağıda belirtilecek olan nedenlerin dışında da bağımlılık ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtilmiş olan nedenler ise madde bağımlısı olan bireylerde sık bir şekilde gözlenmiştir. Bunun dışında madde bağımlılığının sebepleri tam olarak belirlenememiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda; uyuşturucu madde bağımlılığında koruyan sebepler olarak şunlar bulunmuştur: 

 

“- Pozitif ve güçlü olan aile bağları, anne-babaların çocuklarının neler yaptıklarından haberdar olmaları ve arkadaş çevresi konusunda bilinçli davranmaları,  

- Aile içerisinde kurallar konması, bu kurallara herkesin uyması ve kuralların; açık, anlaşılır olması, anne ve babaların çocuklarının yaşantıları ile ilgili bilgi birikimine sahip olması,  

- Kulüp, okul vb. gibi kurumlarla güçlü bir bağın kurulması, okul ortamında başarılı bir öğrenci ve uyuşturucu maddelerin kullanımına yönelik olarak doğru bilgi sahibi olma.”Riskin hiç olmadığı bir yaşamdan bahsetmek mümkün değildir. Bununla birlikte riskten bahsettiğimizde de hep aynı derece riskten söz edilmemektedir. Riskli davranışlar; bireyin zihinsel, fiziksel, duygusal, sosyal ve psikolojik gelişimini tehlikeye atabilen olumsuz davranışlar şeklinde olabilir. Riske neden olan sebepler ise bu davranışlara yol açabilecek koşulları ifade etmektedir. Riske neden olan sebepler olarak da şunlar görülmüştür:  

“-Aile içinde bağımlı ve ruhsal sorunları olan ebeveynlerin olduğu kaotik aile çeşidi, anne babaların olumsuz tutumlarına maruz kalma,  

- Ebeveyn-çocuk arasında bağlanma ve ilgi eksikliğinin olması,  

- Sınıfta şiddet içeren davranışlarda bulunma ve aşırı utangaçlık, 

- Okul başarısının düşmesi,  

- Sosyal becerilerde zayıflık,  

- Olumsuz davranışlarda bulunan arkadaşlara sahip olma,  

- Aile, okul ve sosyal çevrede uyuşturucu madde kullanımının onay görmesi.” Bu sayılan maddeler genel risk faktörlerini oluşturmakta olup, çocuğun veya yetişkinin madde bağımlılığına yönelmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle uyuşturucu madde kullanımının onay görmesi, çocuklarda ve yetişkinlerde maddeye yönelme ve madde kullanma riskini arttırmaktadır. 

 

Kişiler önce maddeye ilgi duyarlar “Denesem acaba ne olur”? diye merak etmelerine rağmen, uyuşturucu maddelerin etkilerinden de korkmaktadırlar. Ancak merak duygusu korkuyu yenerek “Bir kereden bir şey olmaz diyerek”, madde kullanımına başlarlar. Her kullandığında, “Bir daha asla” şeklinde son kullanışı olacağına kendisini inandırır ancak bu sonlar bir türlü gelmez. Kişiler bağımlı olduklarını kabul etmezler ve istedikleri zaman bırakabileceklerini düşünürler. Böylece bağımlılık gerçekleşmiş olup, tedavisi mümkün olmayan yollara da dönüşebilmektedir. Bu durumu önlemek için koruyucu faktörlerin kuvvetlendirilmesi, çocuklarda ve gençlerde bu faktörlerin baskın olmasının sağlanması, madde kullanımını önemli derecede önleyici rol oynayacaktır. 

 

Uyuşturucu madde kullanmaya başlamada değişik sebepler farklı kültürlerde ve farklı yaşlarda önem arz etmektedir. Örneğin, yaşlı bireylerde sakinleştirici ve yatıştırıcının tüketimi ya doktorların uyku ve anksiyete için vermiş olduğu ilaçların kullanılması ya da kendi kendilerini tedavi edebilme düşüncesi neticesinde oluşabilmektedir. Bu tür ilaçlar; mistik durum oluşturulması, meditasyona yardımcı olması, dinsel sebepler, cinsel performansın arttırılması ya da yorgunluğun ve açlığın giderilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Yine suç işleme oranı yüksek olan ortamlarda da madde kullanımı yaygın bir şekilde görülmektedir. Aynı şekilde yaygın madde kullanımı olan ortamlar ile maddeye ulaşmanın kolay olduğu durumlar, gençlerde madde kullanım riskini arttırmaktadır. Bu gibi etkenler ilaç kullanan bireylerde madde bağımlısı olmalarına yol açmakta olup, kullanan bireylerin bu hususları göz önünde bulundurarak uygun şekilde ve uygun dozda tüketmeleri gerekmektedir. 

KAYNAKÇA 

Ergenç, G.-Yıldırım, E., Madde Bağımlılığı ve Önleme Yolları Kılavuzu, İstanbul, 2007 

 

Ögel, K., “Madde Kullanımı ve Bağımlılığın Nedenleri, Sigara, Alkol ve Diğer Bağımlılıklar Üzerine Bir Araştırma”, http//www.ogelk.net/Dosyadepo/etyoloji.pdf, (12.06.2013) 

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA ACAR 

busra.kara@icloud.com 37 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KEKEMELİK - 24/08/2022
Kekemelik, konuşmanın akıcılığındaki bozukluklar ile karakterize bir konuşma bozukluğudur.
İLİŞKİLERDE KURTARICI ROLE SAHİP OLMAK - 30/05/2022
Kurtarıcı olmak senin kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen karşıdakinin herşeyiyle ilgili kendini sorumlu hissetmen yada onun sana bunu yüklemesidir.
GASLIGHTING (PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON) NEDİR? - 24/05/2022
Gaslighting, bir psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemidir. Bireyi kendi hafıza, algı ve akıl sağlığını sorgulayıp irdelemeye iten bir çeşit kötü yönlendirmedir.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
İNSANLARIN BİRBİRİNE BENZEYEN VE İSTENMEYEN KİŞİLERİ DÖNGÜ OLARAK HAYATINA ÇEKMESİNİN NEDENLERİ - 18/02/2022
İlişkilerde her zaman bir denge olmalı, bazen biri idare ederken bazen de diğeri idare etmelidir. Bir ilişkide sürekli aynı kişi alttan alıyorsa veya idare ediyorsa orada bir sorun var demektir.
BİLİŞSEL ÇARPITMALAR - 21/01/2022
Bilişsel çarpıtmalar, bireyin duygularını ve bununla bağlantılı fizyolojik ve davranışsal tepkilerini etkileyen, herhangi bir durum değil, o duruma ilişkin kişinin yaptığı yorumlardır.
RELATIONSHIP SATISFIED AND MARRIAGE EXPECTATION - 15/11/2021
Romantic relationships contribute to individuals in terms of their social development, being in harmony with the environment, providing material and moral satisfaction, and being aware of their responsibilities in life.
İLİŞKİ DOYUMU VE EVLİLİK BEKLENTİSİ - 14/11/2021
Romantik ilişkiler bireylere sosyal açıdan gelişmeleri, çevreyle uyum içinde olmaları, maddi manevi doyum sağlamaları ve hayata dair sorumluluklarının bilincinde olmaları açısından katkı sağlamaktadır.
ROMANTİK KISKANÇLIK - 19/09/2021
Kıskançlık, önem verilen bir kişiyle ilişkinin bozulması ya da tehlikeye girmesiyle artan kızgınlık, mutsuzluk ve korku duygularının birleşimiyle açığa çıkan sapkın bir duygu durumu olarak tanımlanmaktadır.
 Devamı